Salamon Tomasz Piotr

Mężczyzna 1817 - 1880  (63 lat)


Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Salamon Tomasz Piotr 
  Urodzenie 18 paź. 1817  Czerwińsk, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  • w domu pod nr. 4
  Chrzest 20 paź. 1817  Czerwińsk - Kościół Zwiastowania NMP, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Płeć Mężczyzna 
  Wspomnienia "...Profesor Salamonowicz, ruchliwy, nerwowy, biega szybko w prawo i lewo, na górę i na dół, do wszystkich klas zaglądając, do pośpiechu nagląc."

  "...Najtrudniej uniknąć śledczych pościgów Salamonowicza, nauczyciela matematyki.
  Ten niewielki człowiek umie najprzebieglej szych wyprowadzić w pole.
  Pikieta alarmuje na przykład obóz krzykiem:
  - Salamon idzie!
  W mgnieniu oka nikną papierosy i przysmaki - wszyscy w skupieniu ducha kiwają się nad otwartymi książkami. Pikieta wraca na stanowisko.
  Po kilku chwilach nowa, uspokajająca wiadomość:
  - Salamon minął bramę - poszedł w rynek
  - skręcił na Warszawską... Niebezpieczeństwo zażegnane. Sok buraczany z melasą i gryzący drajkenig w bibule tryumfalnie na stół wracają. Pikiety ściągnięte, obóz oddaje się swobodnej, niczym nie krępowanej zabawie. Nagle drzwi otwierają się cichuteńko - we drzwiach staje niewielka postać w czapce z gwiazdką, w krótkim, niewielkim płaszczyku, zwanym "ponszo", bez wąsów i brody, z siwiejącymi faworytami..."
  "...Po jego odejściu pozostali odczytują świadectwo (Salamonowicza) tej treści:
  Podczas dzisiejszej wizyty odkryłem karygodne nieporządki. Starsi uczniowie palili tytuń i pili słodką wódkę. Corpora delicti pod postacią nadtłuczonego kieliszka od wódki i niedopałków papirusowych wydobywszy z pokrzyw, gdzie były podstępnie ukryte, zabrałem ze sobą. Lekceważenie przepisów i ruina zdrowia na stancji wielmożnej pani Pórzyckiej dochodzą do granic niemożliwych. Władza będzie wiedziała, jak z tym postąpić..."
  "...- To dopiero! - dziwi się. - Pan prosor mówi, że to robak, a pan psor Salamonowicz uczył nas, że robaki i owady to zupełnie co innego. Więc my teraz nie wiemy, kogo słuchać..."
  "...Salamonowicz chytrością i podszczuwaniem u inspektora,..."
  "...Profesor Salamonowicz był w rozpaczy, nie mogąc mimo potrojonej czujności zwietrzyć nic takiego, co by w "Księdze wizyt" jako malam notam można było zapisać..."
  "... Dla profesorów: Salamonowicza, Żebrowskiego, Chrupczałkowskiego, reforma była również zbyteczna, gdyż żaden z nich nie wykraczał nigdy przeciw prawom grzeczności i przyzwoitości, obowiązującym nie tylko uczniów względem nauczycieli, lecz i odwrotnie..."

  Źródło: http://literat.ug.edu.pl/mundurk/0011.htm 
  <a href='http://literat.ug.edu.pl/mundurk/'><i><big><font color='maroon'>Wspomnienia Niebieskiego Mundurka<br>Autor - Wiktor Gomulicki</font></big></i></a>
  Wspomnienia Niebieskiego Mundurka
  Autor - Wiktor Gomulicki

  Wspomnienia Wiktora Gomulickiego (m.in. o Tomaszu Piotrze Salamon v Salamonowiczu -roz. IX, XI, XII, XV, XVII), oparte na faktach biograficznych - 1906 r.

  Wiktor Gomulicki - urodzony 17 października 1848 w Ostrołęce. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Pułtusku; do 1866 uczył się w gimnazjum warszawskim; w latach 1866-1869 studiował na wydziale prawa Szkoły Głównej. Początkowo związał się z "młodą prasą" pozytywistyczną, około 1875 przeniósł się do redakcji "Kuriera Codziennego"; redagował pisma satyryczne "Mucha" i "Kolce", w latach 1889-1890 redagował "Tygodnik Powszechny". W roku 1877 odbył podróż do Prus Wschodnich, w 1888 do Wenecji i Paryża, gdzie poszukiwał materiałów do biografii Cypriana Norwida. W 1905 odbył podróż po Krakowskiem, w Krakowie nawiązał kontakty z tamtejszymi kolekcjonerami. W 1893 otrzymał od belgijskiej Akademii Sztuk, Umiejętności i Literatury medal pierwszej klasy i dyplom honorowy.
  W 1918 otrzymał nagrodę literacką im. Elizy Orzeszkowej. Zmarł w Warszawie 14 lutego 1919.
  Poeta, powieściopisarz, autor powieści dla młodzieży i powieści historycznych (np. Miecz i łokieć), charakteryzujących się wiernością realiów i szczegółów obyczajowych, kolekcjoner, autor gawęd i przyczynków literackich.
  Powieść Ciury ukazuje warszawskie środowisko literackie drugiej połowy XIX wieku; Wspomnienia niebieskiego mundurka (1906) oparte na faktach biograficznych nadal należą do klasyki polskiej literatury dla młodzieży.
  Źródło: http://literat.ug.edu.pl/autors/gomulic.htm
  Zajęcie / wykonywana praca 1880 r. - emerytowany nauczyciel matematyki w gimnazjum w Pułtusku.  
  Zgon 30 gru. 1880  Pułtusk, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  ID osoby I26321  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 30 gru. 2017 

  Ojciec Salomon / Salamonowicz Mateusz,   ur. 17 wrz. 1782, Wola Czerwińska, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 8 lip. 1847, Czerwińsk, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 64 lat) 
  Matka Salomon / Salamonowicz Benigna z d. Tarantowicz,   ur. 20 wrz. 1788,   zm. 13 kwie. 1836  (Wiek 47 lat) 
  Ślub 23 lip. 1814  Czerwińsk - Kościół Zwiastowania NMP, płoński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  ID rodziny F7686  Arkusz rodzinny

 • Mapa wydarzenia
  Łącze do Google MapsUrodzenie - 18 paź. 1817 - Czerwińsk, płoński, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsChrzest - 20 paź. 1817 - Czerwińsk - Kościół Zwiastowania NMP, płoński, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsZgon - 30 gru. 1880 - Pułtusk, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Maps 
   = Łącze do Google Earth 
  Legenda szpilek  : Adres       : Miejsce       : Miejscowość       : Powiat       : Województwo       : Państwo       : Nie ustawione