Pierzchała z comesów z Klimont Nandelstaedt - Umiastowska Anna z d. Puzyna

Pierzchała z comesów z Klimont Nandelstaedt - Umiastowska Anna z d. Puzyna

Kobieta 1764 - 1851  (87 lat)

Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Pierzchała z comesów z Klimont Nandelstaedt - Umiastowska Anna z d. Puzyna 
  Pierzchała Umiastowska Anna z comesów z Klimont Nandelstaedt z d. Puzyna
  Pierzchała Umiastowska Anna z comesów z Klimont Nandelstaedt z d. Puzyna
  Urodzenie 1764 
  Płeć Kobieta 
  Krótki zyciorys Marszałkowa Anna Jakóbowa z comesów z Klimont Nandelstaedt Pierzchała Umiastowska, urodzona w 1764 roku, zmarła 31 grudnia 1851 r, była córką księcia Krzysztofa z Kozielska Puzyny i Marjanny z hrabiów Judyckich. Pani to była wielkich zalet, niezwykłego rozumu i serca. Bardzo starannie wychowała córkę Teklę, późniejszą marszałkową Marcinową Ważyńską oraz trzech synów: Antoniego, Ludwika i Kazimierza, których była opiekunką, a opiekunem ich był brat męża sędzia Tomasz Umiastowski.
  Do czasu przyjścia do pełnoletności synów mieszkała marszałkowa Anna w Żemłosławiu. Następnie, stosownie do zostawionych przez męża rozporządzeń podzieliła między synami majątki, a mianowicie: najstarszy Antoni otrzymał majątek Kwiatkowce w powiecie Oszmiańskim z przyległościami i poblizkie miasteczko Subotniki ze wszystkiemi domkami i gruntami oraz młynem i lasem, drugi syn Ludwik otrzymał Żemłosław z przyległościami, a trzeci, najmłodszy, Kazimierz najmniej otrzymał, bo tylko folwark Kazimierzowo osobno leżący, gdyż z czasem po śmierci matki, Anny Umiastowskiej, miał otrzymać Klewicę.
  Sama zaś marszałkowa Anna przeniosła się na rezydencję do Klewicy, gdzie miała swój kościółek i stałego kapelana zakonnika staruszka, który jeszcze za czasów posiadania Klewicy przez ś.p. Alberta Umiastowskiego u niego rezydował i w Klewicy umarł.
  Była to nie tylko rozumna, ale i nabożna, dobroczynna pani.
  W czasie wszechświatowej wojny zniszczony został w Żemłosławiu obraz ofiarowany jej przez szanujących ją bardzo sąsiadów, co prawda nieudolnej roboty, ale miły przez swoją treść, przedstawiający dwór w Klewicy otoczony kalekami, nędzarzami, a na ganku marszałkową Annę rozdającą jałmużnę. U dołu malowidła widniał napis:" Nikt nie odejdzie od progu dworu Klewickiego bez jałmużny, porady, lub słowa pociechy "
  Była marszałkowa gospodarną i mądrze oszczędną, ale podobnie jak zmarły jej małżonek, marszałek Jakób, lubiła wszystko co piękne i wytworne.
  Spędzała kilka zimowych miesięcy w Wilnie w domu swoim przy ul. Dominikańskiej 13, gdzie wspaniałe jej salony i przyjęcia były znane jak niemniej piękne jej konie u karety. O pewnej godzinie widywano ją codziennie przed kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie marszałkowa słuchała mszy świętej.
  W Klewicy też trzymała ulubione przez nią piękne konie i ekwipaże. Starzy ludzie opowiadali, między nimi wierny jej kucharz, który służył trzem pokoleniom w Żemłosławiu, Józef Hryniuk, ze wsi żemłosławskiej, Dobrowlany, że staruszka marszałkowa Anna w niedziele i święta przyjeżdżała do dzieci do Żemłosławia świecącą dużą karetą we cztery konie, z furmanem i dwoma hajdukami z tyłu na desce stojącymi w liberji, w białych rękawiczkach i w białych pończochach.
  Życie zakończyła w Klewicy i pochowaną została przy mężu, w grobach rodzinnych, w kościele parafjalnym w Subotnikach.
   
  Zgon 31 gru. 1851  Klewica, oszmiański, Polska (obecnie Клевица, Białoruś) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Pogrzeb Subotniki - kościół parafialny pw. św. Jerzego, grodzieński, Polska. (obecnie Суботники, Białoruś) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  <i><big><font color='maroon'>Dawny kościół w Subotnikach</font></big></i>
  Dawny kościół w Subotnikach

  Dawny subotnicki kościół. W przybudowanej, murowanej kapliczce pochowany został Jakób Umiastowski z żoną Anną z Puzynów i z bratem Tomaszem Umiastowskim
  ID osoby I2735  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 1 lip. 2014 

  Ojciec Puzyna Krzysztof z Kozielska,   ur. data nieznana,   d. data nieznana 
  Matka Puzyna Marjanna z d. Judycka,   ur. data nieznana,   d. data nieznana 
  Ślub data nieznana 
  ID rodziny F904  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

  Związek Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Jakób,   ur. 1764,   d. 18 gru. 1809, Żemłosław, grodzieński, Polska. Obecnie Жамыслаўль, Białoruś Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 45 lat) 
  Ślub data nieznana 
  Dzieci 
   1. Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Antoni,   ur. data nieznana,   d. data nieznana
   2. Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Ludwik,   ur. pomiędzy 1800-1808,   d. 8 list. 1828, Drezno, Niemcy Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek ~ 20 lat)
  +3. Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Kazimierz,   ur. 1804,   d. data nieznana
  +4. Skarbek Ważyńska Tekla z d. Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowska,   ur. data nieznana,   d. 1865, Taboryszki, oszmiański, wileńskie, Polska (obecnie Litwa) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją
  Ostatnia modyfikacja 11 sty. 2014 
  ID rodziny F896  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzenia
  Łącze do Google MapsZgon - 31 gru. 1851 - Klewica, oszmiański, Polska (obecnie Клевица, Białoruś) Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsPogrzeb - - Subotniki - kościół parafialny pw. św. Jerzego, grodzieński, Polska. (obecnie Суботники, Białoruś) Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth 
  Legenda szpilek  : Adres       : Miejsce zamieszkania       : Miejscowość       : Powiat       : Województwo       : Państwo       : Nie ustawione