Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Tomasz

Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Tomasz

Mężczyzna 1760 - 1822  (62 lat)

Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Tomasz 
  Tomasz comes z Klimont Nandelstaedt Pierzchała - Umiastowski
  Tomasz comes z Klimont Nandelstaedt Pierzchała - Umiastowski
  Urodzenie 1760 
  Płeć Mężczyzna 
  Krótki zyciorys Tomasz comes Klimont Nandelstaedt Pierzchała - Umiastowski mąż sprawiedliwy i mądry, urodzony w 1760 r. zmarł 5 kwietnia 1822 roku, był synem Jana - Hieronima, a bratem Jakóba. Regent ziemski lidzki i oszmiański w 1782 r. , regent Trybunału Głównego Litewskiego w 1792 roku, sędzia ziemski oszmiański w 1806 r., ostatecznie prezes Sądów Głównych Litewskich, był niezmiernie zdolny, znał doskonale prawo i napisał dzieło "Proces Litewski", które przez czas długi uchodziło w palestrze za kodeks niezachwiany. W 1798 r. był deputatem wywodowym.
  Niezmiernie pracowity a zamiłowany gospodarz, chociaż posiadał majątek Berdowszczyznę, ponieważ brat jego najstarszy Jan otrzymał po ojcu Opitę - Talkowszczyznę, kupioną w 1760 roku oraz Zakrzewszczyznę, a młodszy Jakób posiadał Doubuciszki i Giełoże, tudzież Klewicę w Oszmiańskim powiecie, - wziął jeszcze w dzierżawę niedaleko położone Gieranony i Lipniszki. Tomasz Umiastowski brał czynny udział w rewolucji Kościuszkowskiej, należał do Rady Zarządzającej a emigrując po zdobyciu Wilna, na swój majątek Berdowszczyznę wydał bratu Jakóbowi, którego bardzo lubił i któremu stale pomagał, prawa wszelkie. Wróciwszy do kraju praw tych Jakóbowi nie cofnął, tylko sam osiadł w ukochanej Berdowszczyźnie, gdzie i Bogu oddał ducha, jak się wyżej rzekło 5 kwietnia 1822 roku.
  Brat Tomasza najmłodszy, Jakób marszałek oszmianski umarł stosunkowo młodo, jeszcze przed prezesem Tomaszem, któremu umierając opiekę nad dziećmi swojemi zostawił, bo był Tomasz nietylko dobrego serca i uczynny, ale bardzo zdolny do prowadzenia interesów, , jak, między innemi, stwierdza np. Morawski w książce swojej pamiętnikowej "Dziesięć lat mej młodości w Wilnie".
  W tej książce Morawski pisząc o zasługach, rozumie, uczynności, szlachetności serca Tomasza Umiastowskiego, wspomina, o niewdzięczności ludzkiej, a mianowicie bratanków rodzonych po bracie Jakóbie, których majątkami opiekował się jaknajlepiej. Wytoczyli mu proses powołując się na jakieś niesłuszne pretensje i przegrali. Ścisła rzetelność zniewala dodać, że proces prowadzil tylko starszy bratanek Antoni, znany ze swego popędliwego charakteru i działający często bez zastanowienia. On to rościł do Tomasza jakieś urojone pretensje nietylko we własnym imieniu lecz i dwóch nieletnich jeszcze braci.
  Ci dwaj młodsi bracia, Ludwik i Kazimierz, doszedłszy do pełnoletności, najwyraźniej oświadczyli, że bez ich wiedzy brat to uczynił, zwrócili się z przeprosinami do swego stryja, , serdecznie żałując tego, co się stało bez ich wiedzy, oświadczając największą wdzięczność. Dobry stryj przebaczył i umierając większą część majątku swego im przekazał.
  Wiadomość ta pochodzi z aktów sądowych ocalałych z archiwum Żemłosławskiego, zniszczonego w czasie wojny wszechświatowej, a także z testamentu tam znajdującego się, sędziego Tomasza, w którym przy końcu wyraża swą wolę by był pochowany w grobach rodzinnych w Subotnikach, gdzie też spoczywają jego tak zacne prochy przy bracie Jakóbie. W starym kościele Subotnickim był napis łaciński: "Hic quiescit Thomas, filius Joannis - Heromim de Klimont Umiastowski, Praeses Supr. Tribunalis Lithuan. Obiit Vilnae A.D.MDCCCXXII. Die V Aprilis. Vixit LXII annos". Napis ten powtórzono w nowym kościele Subotnickim po polsku.
  Umarł Tomasz Umiastowski nieżonaty, a Berdowszczyzna przy rozrachunkach rodzinnych przeszła w posiadanie brata, sędziego Antoniego. Po Antonim syn jego Emil, marszałek oszmiański i wice- gubernator grodzieński, odziedziczył majątek Kwiatkowce z folwarkami i lasami, miasteczko Subotniki z domami, gruntami i młynem, a także majątek Berdowszczyznę z folwarkami i lasami.
   
  Zgon 5 kwie. 1822  Berdowszczyzna, lidzki, nowogródzkie, Białoruś Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Berdowszczyzna na starych mapach
  Berdowszczyzna na starych mapach
  Pogrzeb Subotniki - kościół parafialny pw. św. Jerzego, grodzieński, Polska. (obecnie Суботники, Białoruś) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  <i><big><font color='maroon'>Dawny kościół w Subotnikach</font></big></i>
  Dawny kościół w Subotnikach

  Dawny subotnicki kościół. W przybudowanej, murowanej kapliczce pochowany został Jakób Umiastowski z żoną Anną z Puzynów i z bratem Tomaszem Umiastowskim
  ID osoby I2802  Warzyńscy
  Ostatnia modyfikacja 16 mar. 2014 

  Ojciec Pierzchała z Klimont Nandelstaedt - Umiastowski Jan Hieronim,   ur. data nieznana,   d. 1769 
  Matka Pierzchała - Umiastowska N,   ur. data nieznana,   d. data nieznana 
  Ślub data nieznana 
  ID rodziny F916  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzenia
  Łącze do Google MapsZgon - 5 kwie. 1822 - Berdowszczyzna, lidzki, nowogródzkie, Białoruś Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsPogrzeb - - Subotniki - kościół parafialny pw. św. Jerzego, grodzieński, Polska. (obecnie Суботники, Białoruś) Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth 
  Legenda szpilek  : Adres       : Miejsce zamieszkania       : Miejscowość       : Powiat       : Województwo       : Państwo       : Nie ustawione