Historie

» Pokaż wszystko     «Przegl. «1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 56» Dalej»     » Pokaz slajdów

Eliksir na długowieczność
Źródło; ANK, Archiwum Sopoćków, sygn. ASop 96, s. 435-436.

Pisownia jak w oryginale.

Elexier długowieczności.
Podobnież zmarł najstarszy człowiek świata - Japończyk Kimura. W wieku 116 lat.Cieniarz, jeden Szwed w XVIII w. żył dłużej. Ernest Szwed, polski medyk. Ale ten miał Sekret.Podajemy go in extenso, bo może ktoś z Was będzie chciał iść na rekord.

"Sposob robienia y używania Elexieru długiego życia

Ta proskrypcia znaleziona iest między papierami Doktora Ernesta Szweda zmarłego w r. 1773 maiącego lat 204, który szwankując z skona zycia dołączył ten Sekret Exekwował się w jego familij przez wiele wjekow. - Dziad jego maiący lat 130 umarł. Matka Zyła 100 lat. Oyciec lat 102 Zył - dla zazywania jak twierdzą tego Elexieru co dziennie rano i w wieczor po 7 lub 8 kropel a tyle dwoje Wina Czerwonego herbaty lub bulionu.

--Kompozycja tego Elexieru zwyrazeniem co doniego wchodzi--
7 uncji i jedna kwinta Elexu przedniego Cukratańskiego
1 kwinta Cytworu białego
1 kwinta Genedanny vel korzenia gorczycy
1 kwinta jak najlepszego Szafranu wschodniego
1 kwinta słodkiego Rebarborum
1 kwinta Agaryka białego, to jest gombki rosnącey na modrzewie
1 kwinta Dryakwi Weneckiej
Łoiu Bobrowego gram dwuch, albo ile 24 Ziarn ięczmienia Zaważy.

To wszystko stłuc na mąkę, przesiać przez Sito gęste, wsypać do Szkła grubego, wlać kwartę wódki Alembikowey niedobieraney, a naylepiej zeby była zwina francuzkiego pendzona. Zawiązać dobrze pencherzem lub mokrym pergaminem, a gdy wyschnie szpilką podziurawić, zeby butelki nie rozsadziło, zandey niemaiąc transpiracji, postawic w cieniu niech moknie przez 9 dni, co dzień rano i wieczor butelkę dobrze zakręcic a 10. dnia zlać i znowu drugę kwartę tey samey wodki jak pierwsze była do tey Butelki wlać i podobnież przez dni 9 mocząc, oraz co dzien przez dwa razy, mieszać potem wszystko iak naylepiey przecedzić, aby Elexier niebył mętny.

-Mozno tego Elexieru wraz uzywac, a za co dziennym iego uzywaniem po 7 lub 8 kropli pewna iest rzecz iz mozna zyc długo nie maiąc potrzeby puszczania krwi, ani zazywania innych lekarstw. - Ten Elexier osłabionym przywraca siły. - Ducha omdlewaiącego ozywia, rozwesela Serce, odeymuie drzenie łyd, usmiela boleści katarowe. - Czyści Żołądek, i wnętrzności z humorów grubych uwalnia, które sprawuią niestrawnosci, ostrość krwi, bol głowy i Wiatry mnożą - wyprowadza glisty - leczy wszystkie kolki Żołądka i wnętrzności w kilku minutach pokrzepia - puchlinę leczy, niestrawność wprzeciągu godziny odeymuie rownie iak i słabość Serca, błąkę w uszach głuchym odwilża, słuch przywraca czyli poprawia namazawszy tym likworem i nią zatykać Uszy - oddala na niejaki czas bol Zębow dziurawych kładąc w nie bawełnę tym likworem namazaną. - Czyści krew i pomaga do iey Cyrkulacyi, przywraca kolor Cery i krasność i Swiezość twarzy - purguie nieznacznie bez boleści - leczy febry i one oddala, wrescie prawie wszystkich rodzajow niszczy choroby.

--Miara i proporcyia tego Elexieru uzywa się podług rozmaitych przypadkow--
1 Łyżka stołowa zwyczyna samego Elexieru uzywana no bol Serca.
Na niestrawnośc 2 łyżki w 4 łyzkach bulionu lub herbaty.
Upiwszy się prętko wytrzezwiecz 2 Łyzki samego likworu
Napodagrę 3 Łyżki w samym paroxyzmie.
Na kolki i boleści wnętrzne 2 Łyżki likworu w 4 Łyzkach czerwonego Wina Francuzkiego.
Na Glisty 1 Łyżkę od kawy wbiałym winie przez dni ośm.
Na Febrę 1. zwyczayną Łyżkę stołową przed Samym paroxyzmem.
Na Leksacyą 3 Łyżki samego Likworu Męszczyznom a 2 Niewiastom co godzinę lub więcej po lekkiey wieczerzy i na zajutrz zrana 1. Łyżkę nadszczo, niepotrzeba potem ieść Surowych rzeczy iako to: Ogorkow, Sałaty i mleka.

--Uzywanie tego Likwora co dzien tym się sposobem obserwuie--
Dla tych którzy nietylko są zdrowi jako chcą zawsze bydz zdwrowemi y długo zyc 7 kropli dla Niewiasty a 9 dla Męszczyzny tylko dwoje Czerwonego Wina herbaty lub bulonu rano i Wieczor. Sprawuie to: ze Człowiek długo Żyie zdrow Silny, Lekki i Wesoły. - Zgrzybiały starzec zazywszy go juz po jedney wielce go Orzezwi y czerwstym go czyni. Na Ospę daje się po Łyżsce kawiarny małemu dziecienciu przez 9 dni w 4 łyżkach bulionu zbaraniny nadszczo.

--Ten Elexier na Zarazę bydła słuzy--
Gdy się męty znaydą w butlu w ktorym się Elexier preporował wlac nanie garniec Wina francuzkiego niech moknie przez cały miesiąc potem dawać go wrazie wszelkiey choroby. - Owcom, Koniom, Swiniom Bydłu Rogatemu it. pod Lekarstwem bardzo Skutecznym".» Pokaż wszystko     «Przegl. «1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 56» Dalej»     » Pokaz slajdów